JOga

Jóga je učenie pochádzajúce z Indie a je staré viac ako 5000 rokov. Jóga ako slovo je odvodené od judž – spojenie, zjednotenie, jednota tela, ducha a duše. Významom a zmyslom jógy je zjednotenie sa zo Zdrojom.

Jóga prišla s hviezdnymi bytostmi, ktoré prišly do tejto slnečnej sústavy a prišly na tuto planetu.

JÓGA pomáha prirodzeným spôsobom posilniť hypofýzu – 6. čakru čela – intuitívne oko.

Na hodinách jógy, ktoré vediem,nepraktizujem strikne naučené zostavy a pózy.Počúvam svoj vnútorný hlas a to ako som vedená. Rada by som podotkla, že každá hodina je absolútne iná a individuálna, odzrkadlená mojím vnútorným stavom a vedením. Pri každom cvičení prijímam vyššími zmyslami informácie a častokrát sa mi stane, že sa dostanem do úplne novej asány – pózy, ktorú som predtým nepraktikovala a možno ani v príručkách jógy nie je uvedená. Vo všeobecnosti sa cvičenie skladá z harmonického sledu pohybov kombinácie hathajógy a kundalíny jógy spojených s plynulým dýchaním, ktoré majú pozitívny účinok na náš celkový telesný stav a náladu. Jednotlivé pózy tela a sled pohybov sú v súlade s prírodou, umožňujú človeku dosiahnuť rovnováhu medzi telom,duchom a dušou a tak dospieť k jednote osobnosti.Cvičenie jógy prehlbuje vnímanie človeka, vytvára jemnosť pohybov a ľahkosť celej existencie.

„Telo je náš pozemský chrám“ – tak znie jedna zo zásad jogy.

Naše telo je komplexný energetický systém, v ktorom sa v neustálom a úzkom spojení navzájom ovplyvňujú dýchanie, tlkot srdca a funkcie mozgu. Jógou navodzujeme v tomto vzájomnom ovplyvňovaní harmonizujúci proces, ktorý nenechá bez povšimnutia žiadnu časť tela a rovnako ani ducha.V tele máme 14 hlavných meridiánov, z ktorých každý je spojený s nejakým orgánom. Ak je jeden z týchto meridiánov zablokovaný, neprúdi ani energia vo svojej predurčenej dráhe, čo spôsobuje ochorenie príslušného orgánu. Jógou posilňujeme a stimulujeme svaly, čím sa podporuje tok energie a zásobujú sa orgány. Počúvajme preto signály svojho tela a posilňujme slabé svaly, napínajme a uvoľňujme skrátené a stuhnuté svaly.

Jóga sa skladá predovšetkým z troch hlavných súčastí: z asán – póz tela, pránajámy – ovládania dýchania a z dokonalého uvoľnenia.Veľký dôraz kladiem výbere hudby, každá má špecifické vibrácie, ktoré vplývajú na naše spirituálne zmysly a podľa toho, ako som vedená svojím vnútrom, srdcom, postupujú aj jednotlivé asány do harmonicky plynulých zostáv. Občas hudbu vypnem a pri určitých asánach vnímame ticho – lieči, stimuluje zmysly, uvoľňuje myseľ, posilňuje naše JA.

Asány – podporujú pružnosť svalov a kĺbov, zlepšujú pohyblivosť chrbtice, posilňujú vnútorné orgány, povzbudzujú krvný obeh a podporujú prekrvenie organizmu. Plynulými pohybmi možno uvoľniť telesné a duševné napätie a dosiahnuť vnútorný pokoj a uvoľnenie.

Pránajáma – ovládanie dýchania, je neodmysliteľnou a nesmierne dôležitou zložkou jogy, a preto by sa každá hodina jogy mala začať dychovými cvičeniami. Len ak správne dýchame, všetky bunky nášho tela sa dostatočne zásobujú kyslíkom a následne prečisťujú. Ovládaním dýchania možno prekonať aj rôzne negatívne stavy, ako sú strach, rozčúlenie, únava a pod.

Dokonalé uvoľnenie – tvorí záver hodiny jogy a vedie k dokonalému uvoľneniu tela a ducha.Stávame sa miernejšími a pokojnejšími, odbúravajú sa stresové hormóny a uvoľňujú vnútorné blokády.

V joge sa dá rozoznať osem rôznych aspektov :

– správanie voči iným

– správanie voči sebe

– pózy tela

– ovládanie dýchania

– ovládnutie zmyslov

– koncentrácia

– meditácia

– osvietenie

Hathajoga – patrí k najvýznamnejším druhom  jogy. Je zameraná na telo a obsahuje  zväčša statické pózy tela, pránajámu (kontrolované dýchanie), rôzne dychové cvičenia a relaxačné techniky.

Kundaliníjoga – predstavuje jogu vedomia a usmerňovania energie. Výraz kundaliní označuje energiu, ktorá sídli  každej ľudskej bytosti. Predstavuje energiu, ktorá je najbližšie k hmote. Cvičením jogy možno túto energiu aktivizovať. Rad cvikov sa skladá zväčša z dynamických energeticky zladených cvičení, ktoré zvyšujú životnú energiu a pôsobia očisťujúco, aktivizujúco  a zároveň uvoľňujúco.Joga výrazne vplýva na držanie tela, svaly, krvný obeh, tkanivá, lymfatický a nervový systém.

Správne držanie tela dosiahnuté jogou prispieva k lepšiemu prúdeniu energií v našom tele, vyváženej rovnováhe a harmónii, má pozitívny účinok na bedrové kĺby, kolená a členky, ktoré zostávajú ohybné a pružné alebo sa takými opäť stávajú. Zmenšujú sa aj náchylnosti na bolesti chrbta vďaka väčšej ohybnosti chrbtice, dosiahnutej častým naťahovaním a vystieraním.Opakovanými dychovými cvičeniami sa nielen uvoľňujú prínosové dutiny, ale zároveň sa prehlbuje aj dýchanie  a stáva sa rytmickým, zlepšuje sa hyperventilácia. Z pravidelných cvičení a efektívneho dýchania profituje aj srdce, stimuluje sa krvný obeh a znižuje sa vysoký krvný tlak. Pretože efektívne dýchanie stimuluje aj celú tráviacu sústavu a napínanie a posilňovanie brušného svalstva pôsobí na vnútorné orgány ako masáž, zlepšuje sa aj trávenie. Pozitívny vedľajší efekt spočíva v tom, že svalstvo ostáva pevné a pružné.

Zvýšené zásobenie kyslíkom a rytmické prúdenie energie  pozdĺž nervov zlepšuje koncentráciu a naše myšlienky sú jasnejšie.

Jóga má veľa pozitívnych účinkov, no mali by sme mať na zreteli, že treba vynechať pri horúčkových, vírusových ochoreniach, pri užívaní antibiotík, silnom menštruačnom krvácaní, pri seknutí v krížoch, poškodení medzistavcových platničiek, po operáciách, pri rôznych zápaloch, v posledných mesiacoch tehotenstva, pri silnom poranení krčnej chrbtice.

Presné informácie o čase a mieste konania a type jogy (klasická, tehotenská, partnerská a detská)  sa dozviete v sekcii – OZNAMY.

http://www.mojevideo.sk/video/144c7/silny_pribeh_o_zmene_cloveka.html