Slnečné lúče pôsobiace na našu pokožku majú jednoznačné benefity.Informácií je viac než dosť, avšak v praxi a bežnom živote sa stále stretávam s ľuďmi, ktorí nemajú vedomosti o tom, čo sú a ako pôsobia komerčné  opaľovacie krémy, napriek tomu, že tieto informácie sú dostupné už viac ako 20 rokov.
Čo je opaľovací krém a ako funguje? Opaľovací krém, tiež známy ako opaľovací krém alebo slnečný blok, je lokálny produkt, ktorý sa aplikuje na pokožku; jeho cieľom je chrániť ju pred slnkom. Funguje tak, že absorbuje alebo odráža ultrafialové lúče zo slnka a zabraňuje spáleniu pokožky. Existujú dva typy ultrafialových lúčov: ultrafialové lúče A ( UVA ), ktoré majú dlhú vlnovú dĺžku spojenú so spálením pokožky; a ultrafialové lúče B ( UVB) , ktoré majú kratšiu vlnovú dĺžku spojenú so starnutím pokožky.
Škodlivé chemikálie v opaľovacích krémoch. Ak sa pozriete na zadnú stranu obalu opaľovacieho krému, uvidíte dlhý zoznam zložiek, z ktorých mnohé vyzerajú, akoby boli lepšie spracované v laboratóriu. V skutočnosti sú tieto chemicky zložité zložky vyrobené v laboratóriu a sú pre telo vysoko toxické.
Tu je niekoľko zložiek opaľovacích krémov, ktorým sa určite chcete vyhnúť:
  • Oxybenzón,  tiež nazývaný benzofenón-3, je bežnou zložkou opaľovacích krémov kvôli svojej účinnosti pri znižovaní vystavenia UV žiareniu. Považuje sa však za  najtoxickejšiu  zo všetkých chemikálií opaľovacích krémov . Táto chemikália dokáže preniknúť cez pokožku a vylučovať sa do krvi; štúdie ukázali, že stopy oxybenzónu sa nachádzajú aj v materskom mlieku. Oxybenzón sa spája s kožnými alergiami, hormonálnymi poruchami a zníženou pôrodnou hmotnosťou. Oxybenzón je tiež nebezpečný pre ekosystém a životné prostredie, pretože bieli a deformuje koraly a kontaminuje/zabíja ryby.
  • Oktinoxát  (oktylmetoxycinamát) je ďalšou bežne používanou zložkou v opaľovacích krémoch ako UV filter. Spája sa s  reprodukčnou toxicitou, vývojovými  problémami  a hormonálnymi poruchami. Oktinoxát sa tiež spája so znižovaním hladiny hormónov štítnej žľazy v krvi, čo negatívne ovplyvňuje metabolizmus.
  • Je známe, že homosalát  narúša hormóny (progesterón a androgény) a zvyšuje produkciu estrogénu v tele. Dôvodom, prečo sa homosalát používa v opaľovacích krémoch, je jeho schopnosť absorbovať krátkovlnné UVB lúče; to sú lúče, ktoré môžu poškodiť DNA buniek.
  • Oktokrylén  je ďalší UV filter, ktorý sa bežne používa v opaľovacích krémoch. Absorbuje UVB lúče a krátke UVA lúče. Problém je v tom, že pri vystavení UV žiareniu oktokrylén produkuje voľné radikály, ktoré môžu  poškodiť bunky a spôsobiť ich mutácie. Táto chemikália je vysoko alergénna a dokáže preniknúť cez pokožku a hromadiť sa v tele.
  • Ďalším problémom sú vône  v opaľovacích krémoch, pretože obsahujú zmes toxických chemikálií, ktoré sú škodlivé pre telo a sú spojené s množstvom zdravotných problémov. Zistite,  prečo by ste si nemali kupovať parfumované produkty .
Vyhýbajte sa opaľovacím sprejom,  pretože nielenže obsahujú chemikálie, ale  existuje aj ďalšie nebezpečenstvo, že môžete vdýchnuť toxíny a absorbovať ich cez pokožku. Okrem toho spreje neposkytujú dostatočnú ochranu ani krytie, pretože tekutina je veľmi riedka a vodnatá.
Vždy si prečítajte etikety opaľovacích krémov  a skontrolujte zoznam zložiek. Nenechajte sa oklamať zavádzajúcimi tvrdeniami ako „prírodný“ alebo „organický“, pretože tieto produkty často obsahujú určité chemikálie.
Čo sú minerálne opaľovacie krémy? Minerálne opaľovacie krémy, niekedy označované ako minerálne opaľovacie krémy, sú typy opaľovacích krémov, ktoré používajú ako aktívne zložky určité minerály namiesto toxických chemikálií (ako sú tie, ktoré sú uvedené vyššie). Najbežnejšie používané minerály sú oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Zatiaľ čo chemické opaľovacie krémy fungujú tak, že absorbujú UV žiarenie, minerálne opaľovacie krémy fungujú tak, že vytvárajú fyzickú bariéru medzi UV žiarením a pokožkou. Preto majú minerálne opaľovacie krémy hustú, bielu, lepkavú konzistenciu (nachádzajú sa na povrchu pokožky) a nazývajú sa „opaľovacie krémy“ namiesto opaľovacích krémov. Chemické opaľovacie krémy sú naopak skôr podobné pleťovým krémom, ktoré sa vstrebávajú do pokožky ako hydratačný krém.
Prírodný opaľovací krém  je úplne normálny prírodný olej v čistej forme, napr. konopný, sézamový, olivový, rakytníkový, orechový, kokosový a pod. Aj keď to znie komplikovane, prírodný opaľovací krém si môžete ľahko vyrobiť s niekoľkými prírodnými ingredienciami. Niektoré prírodné nosné oleje majú vysoký ochranný faktor, vrátane oleja z mrkvových semienok (SPF 38 – 40), oleja z malinových semienok (SPF 28 – 50), oleja z pšeničných klíčkov (SPF 20), avokádového oleja (SPF 4 – 15), olivového oleja (SPF 2 – 8) a kokosového oleja (SPF 2 – 8). Pre prirodzenejší výsledok môžete jeden z vyššie uvedených olejov zmiešať s včelím voskom a oxidom zinočnatým. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité zaobstarať si organické produkty (alebo produkty s certifikátom Soil Association) a vždy urobiť test na malej ploche pokožky.
Znížte svoju toxickú záťaž a potenciálne dlhodobé zdravotné komplikácie tým, že sa vyhýbate chemicky vyrobeným opaľovacím krémom. Chráňte sa prirodzene, prírodne –  jedzte viac potravín chrániacich pokožku, ako je melón, čučoriedky a paradajky, ale tiež chlorela,. ktorá má obrovský obsah vitamínu D a v kombinácii s ostanými minerálny, vitamínmi , stopovými prvkami a 16aminokyselinami,je dokonalým ochrancom pokožky priamo zvnútra – von.
Ak už máte akékoľvek problémy s pokožkou, celostnou medicínou – kombináciou homeopatie, naturopatie a modernej informatívnej medicíne sa dopracujeme k uzdraveniu. Všetko si vyžaduje podrobný prístup, konzultáciu, diagnostiku a následne nastavené presné terapeutické moduly.
Celostnou medicínou – kombináciou homeopatie, naturopatie a modernej informatívnej medicíne sa dopracujeme k uzdraveniu.
Nové poznatky z bioenergetickej medicíny
Energetické biopole kože generuje pohyb molekulárnych entít cez povrch kože prostredníctvom vylučovania a výdychu. Nakoľko koža je vonkajší orgán ,  dostáva sa do vzájomného pôsobenia s vertikálnou osou veľkého pola. Takto funkcia  Ovládača kože (v bioenergetickej medicíne ide o infokvapky ED10) sa dá stupňovať pomocou BFA , obzvlášť , ak koža bola vystavená žiareniu.
Viac v ďalšej časti – KOŽA ako orgán, kožné ochorenia