Slnečné lúče pôsobiace na našu pokožku majú jednoznačné benefity.Informácií je viac než dosť, avšak v praxi a bežnom živote sa stále stretávam s ľuďmi, ktorí nemajú vedomosti o tom, čo sú a ako pôsobia komerčné opaľovacie krémy, napriek tomu, že tieto informácie sú dostupné už viac ako 20 rokov.
Čo je opaľovací krém a ako funguje? Opaľovací krém, tiež známy ako opaľovací krém alebo slnečný blok, je lokálny produkt, ktorý sa aplikuje na pokožku; jeho cieľom je chrániť ju pred slnkom. Funguje tak, že absorbuje alebo odráža ultrafialové lúče zo slnka a zabraňuje spáleniu pokožky. Existujú dva typy ultrafialových lúčov: ultrafialové lúče A ( UVA ), ktoré majú dlhú vlnovú dĺžku spojenú so spálením pokožky; a ultrafialové lúče B ( UVB) , ktoré majú kratšiu vlnovú dĺžku spojenú so starnutím pokožky.
Škodlivé chemikálie v opaľovacích krémoch. Ak sa pozriete na zadnú stranu obalu opaľovacieho krému, uvidíte dlhý zoznam zložiek, z ktorých mnohé vyzerajú, akoby boli lepšie spracované v laboratóriu. V skutočnosti sú tieto chemicky zložité zložky vyrobené v laboratóriu a sú pre telo vysoko toxické.
Tu je niekoľko zložiek opaľovacích krémov, ktorým sa určite chcete vyhnúť:
-
Oxybenzón, tiež nazývaný benzofenón-3, je bežnou zložkou opaľovacích krémov kvôli svojej účinnosti pri znižovaní vystavenia UV žiareniu. Považuje sa však za najtoxickejšiu zo všetkých chemikálií opaľovacích krémov . Táto chemikália dokáže preniknúť cez pokožku a vylučovať sa do krvi; štúdie ukázali, že stopy oxybenzónu sa nachádzajú aj v materskom mlieku. Oxybenzón sa spája s kožnými alergiami, hormonálnymi poruchami a zníženou pôrodnou hmotnosťou. Oxybenzón je tiež nebezpečný pre ekosystém a životné prostredie, pretože bieli a deformuje koraly a kontaminuje/zabíja ryby.
-
Oktinoxát (oktylmetoxycinamát) je ďalšou bežne používanou zložkou v opaľovacích krémoch ako UV filter. Spája sa s reprodukčnou toxicitou, vývojovými problémami a hormonálnymi poruchami. Oktinoxát sa tiež spája so znižovaním hladiny hormónov štítnej žľazy v krvi, čo negatívne ovplyvňuje metabolizmus.
-
Je známe, že homosalát narúša hormóny (progesterón a androgény) a zvyšuje produkciu estrogénu v tele. Dôvodom, prečo sa homosalát používa v opaľovacích krémoch, je jeho schopnosť absorbovať krátkovlnné UVB lúče; to sú lúče, ktoré môžu poškodiť DNA buniek.
-
Oktokrylén je ďalší UV filter, ktorý sa bežne používa v opaľovacích krémoch. Absorbuje UVB lúče a krátke UVA lúče. Problém je v tom, že pri vystavení UV žiareniu oktokrylén produkuje voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť ich mutácie. Táto chemikália je vysoko alergénna a dokáže preniknúť cez pokožku a hromadiť sa v tele.
-
Ďalším problémom sú vône v opaľovacích krémoch, pretože obsahujú zmes toxických chemikálií, ktoré sú škodlivé pre telo a sú spojené s množstvom zdravotných problémov. Zistite, prečo by ste si nemali kupovať parfumované produkty .
Vyhýbajte sa opaľovacím sprejom, pretože nielenže obsahujú chemikálie, ale existuje aj ďalšie nebezpečenstvo, že môžete vdýchnuť toxíny a absorbovať ich cez pokožku. Okrem toho spreje neposkytujú dostatočnú ochranu ani krytie, pretože tekutina je veľmi riedka a vodnatá.